“Έφυγε”, αιφνίδια, από τη ζωή, το βράδυ της Δευτέρας 25 Ιανουαρίου 2021, ο πρώην Δήμαρχος Ζεφυρίου Απόστολος Ζέρβας. Τις τελευταίες μέρες νοσηλεύτηκε, λόγω καρδιακού προβλήματος, στο νοσοκομείο, αλλά είχε επιστρέψει στο σπίτι του, όπου ανάρρωνε.
Διετέλεσε Δήμαρχος Ζεφυρίου τις τετραετίες 1991-1994 και 1999-2002 και Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου τη τετραετία 2007-2010.
Συνέγραψε τα βιβλία “Σε βρήκα Κώστα Ζέρβα” (2009), “Αράχωβα το χωριό μας” (2010), “Ό,τι θυμιέμαι” (2011) και την ιστορική έκδοση του Δήμου Φυλής “Ζεφύρι- Νεότερη διαδρομή 1950-2010” (2019).
Διακρίθηκε για το ήθος,την ευρυμάθεια και τη αγάπη του για τη ζωή. Άφησε στη ζωή τη σύζυγό του Γεωργία Ρούπα και το γιο του Μηνά.
Σύμφωνα με πληροφορίες η νεκρώσιμη ακολουθία θα ψαλεί στο Ζεφύρι και ο ενταφιασμός του θα γίνει στο Κοιμητήριο Φυλής, απ’ όπου η οικογένεια, μετά την πάροδο τριετίας, θα τον μεταφέρει στην ιδιαίτερη πατρίδα του.
![May be an image of 1 person](https://scontent.fath6-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/142707284_3786015794791996_8772879691328636003_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_eui2=AeEjCJJsBZ3eXEw0OnhGAdxaIkHkyoG-ICkiQeTKgb4gKZK2aJujf5afo8gXZX0NNxI&_nc_ohc=2N3q7XDoCtIAX_XXvxI&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&oh=1553527b293a89f2e72eb9ae4a01b51d&oe=6036A239)